Global Power Technologies Group GP1M008A025FG
GP1M008A025FG picture photo
Mfg. Part Number
GP1M008A025FG
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 8A TO220F
Datasheet Download
GP1M008A025FG.pdf
Availability of GP1M008A025FG
QUANTITY
GP1M008A025FG Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1M008A025FG
Internal Part NumberEIS-GP1M008A025FG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs600 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs8.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds423pF @ 25V
Power - Max17.3W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1M008A025FG
Related LinksGP1M00, GP1M008A025FG Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP1M008A025FG Details Description
Related parts for GP1M008A025FG
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MPU I.MX27 400MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MCU 32BIT USB 128KB 92LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf