Global Power Technologies Group GP1M008A050PG
GP1M008A050PG picture photo
Mfg. Part Number
GP1M008A050PG
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 8A IPAK
Datasheet Download
GP1M008A050PG.pdf
Availability of GP1M008A050PG
QUANTITY
GP1M008A050PG Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1M008A050PG
Internal Part NumberEIS-GP1M008A050PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,200
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs850 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds937pF @ 25V
Power - Max120W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1M008A050PG
Related LinksGP1M00, GP1M008A050PG Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP1M008A050PG Details Description
Related parts for GP1M008A050PG
CONN SMB JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 208PQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FFC VERT 21POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
CABLE 3POS PLUG-SOCKET 0.6M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES SMD 706 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf