Global Power Technologies Group GP1M011A050H
GP1M011A050H picture photo
Mfg. Part Number
GP1M011A050H
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 11A TO220
Datasheet Download
GP1M011A050H.pdf
Availability of GP1M011A050H
QUANTITY
GP1M011A050H Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1M011A050H
Internal Part NumberEIS-GP1M011A050H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs670 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs28nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1423pF @ 25V
Power - Max158W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1M011A050H
Related LinksGP1M01, GP1M011A050H Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP1M011A050H Details Description
Related parts for GP1M011A050H
CONN HEADER FPC .4MM 34POS SMD datasheet.pdf
V-LOCK MOD W/SWITCH SCREW datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED RED DIFF 8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.197" NYLON 22.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
MOD FRAME SNGL GANG 2PORT WHITE datasheet.pdf
1-1/4" ELBOW COVER 1" BEND IVORY datasheet.pdf