Global Power Technologies Group GP1M016A025CG
GP1M016A025CG picture photo
Mfg. Part Number
GP1M016A025CG
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 16A DPAK
Datasheet Download
GP1M016A025CG.pdf
Availability of GP1M016A025CG
QUANTITY
GP1M016A025CG Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1M016A025CG
Internal Part NumberEIS-GP1M016A025CG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs240 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs19nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds944pF @ 25V
Power - Max93.9W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1M016A025CG
Related LinksGP1M01, GP1M016A025CG Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP1M016A025CG Details Description
Related parts for GP1M016A025CG
TVS DIODE 128VWM 217.35VC DO15 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CODEC 24B PLL 32LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 35 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC datasheet.pdf