Global Power Technologies Group GP1M018A020HG
GP1M018A020HG picture photo
Mfg. Part Number
GP1M018A020HG
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 18A TO220
Datasheet Download
GP1M018A020HG.pdf
Availability of GP1M018A020HG
QUANTITY
GP1M018A020HG Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1M018A020HG
Internal Part NumberEIS-GP1M018A020HG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs170 mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds950pF @ 25V
Power - Max94W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1M018A020HG
Related LinksGP1M01, GP1M018A020HG Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP1M018A020HG Details Description
Related parts for GP1M018A020HG
CBS LOCKING NYLON 1 3/8" datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS SL ROW GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG 1PLL 8UQFN datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 13POS datasheet.pdf
HEAT SINK LED BLACK BRIDGELUX datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf