Global Power Technologies Group GP1M018A020HG
GP1M018A020HG picture photo
Mfg. Part Number
GP1M018A020HG
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 18A TO220
Datasheet Download
GP1M018A020HG.pdf
Availability of GP1M018A020HG
QUANTITY
GP1M018A020HG Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1M018A020HG
Internal Part NumberEIS-GP1M018A020HG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs170 mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds950pF @ 25V
Power - Max94W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1M018A020HG
Related LinksGP1M01, GP1M018A020HG Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP1M018A020HG Details Description
Related parts for GP1M018A020HG
TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
ATTENUATOR 2DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf