Global Power Technologies Group GP1M018A020PG
GP1M018A020PG picture photo
Mfg. Part Number
GP1M018A020PG
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 18A IPAK
Datasheet Download
GP1M018A020PG.pdf
Availability of GP1M018A020PG
QUANTITY
GP1M018A020PG Order Process
Ship out your order
Specifications of GP1M018A020PG
Internal Part NumberEIS-GP1M018A020PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs170 mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds950pF @ 25V
Power - Max94W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP1M018A020PG
Related LinksGP1M01, GP1M018A020PG Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP1M018A020PG Details Description
Related parts for GP1M018A020PG
IC MPU/WATCHDG 39-82MS SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.85V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
IC 3.3/2.5V DUAL MONITOR 8-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 100 PSI datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf