Global Power Technologies Group GP2D050A060B
GP2D050A060B picture photo
Mfg. Part Number
GP2D050A060B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 600V 50A TO247-2
Datasheet Download
GP2D050A060B.pdf
Availability of GP2D050A060B
QUANTITY
GP2D050A060B Order Process
Ship out your order
Specifications of GP2D050A060B
Internal Part NumberEIS-GP2D050A060B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAmp+™
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)50A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.65V @ 50A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr170µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F2635pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP2D050A060B
Related LinksGP2D05, GP2D050A060B Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP2D050A060B Details Description
Related parts for GP2D050A060B
DIODE ZENER ARRAY 22V SOT23-3 datasheet.pdf
IC INVERTER SINGLE 1INPUT 14QFN datasheet.pdf
KIT REF DESIGN LED LINKSWITCH TN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 5.6K OHM 7SIP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
TEMP SENSOR,THERM,30-20, 0.5M datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL 2.6-6MM M4 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf