Global Power Technologies Group GP2D050A120B
GP2D050A120B picture photo
Mfg. Part Number
GP2D050A120B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 50A TO247-2
Datasheet Download
GP2D050A120B.pdf
Availability of GP2D050A120B
QUANTITY
GP2D050A120B Order Process
Ship out your order
Specifications of GP2D050A120B
Internal Part NumberEIS-GP2D050A120B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAmp+™
PackagingTube
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)50A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 50A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F3174pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP2D050A120B
Related LinksGP2D05, GP2D050A120B Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GP2D050A120B Details Description
Related parts for GP2D050A120B
TVS DIODE 85VWM 151VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECT STOPPER datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 3W RGHT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 10.8NS 144PQFP datasheet.pdf
220UF 50V 10X16 datasheet.pdf