Bergquist GP3000S30-0.020-02-0816-NA
GP3000S30-0.020-02-0816-NA picture photo
Mfg. Part Number
GP3000S30-0.020-02-0816-NA
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
THERMAL PAD 8"X16" .020" GP3000
Datasheet Download
GP3000S30-0.020-02-0816-NA.pdf
Availability of GP3000S30-0.020-02-0816-NA
QUANTITY
GP3000S30-0.020-02-0816-NA Order Process
Ship out your order
Specifications of GP3000S30-0.020-02-0816-NA
Internal Part NumberEIS-GP3000S30-0.020-02-0816-NA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Interface Materials (TIM) Gap Pad Key Product Characteristics
RoHS InformationGap PAd 3000S30 Material Report
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
SeriesGap Pad® 3000S30
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline406.40mm x 203.20mm
Thickness0.020" (0.508mm)
MaterialSilicone Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, CarrierFiberglass
ColorBlue
Thermal Resistivity-
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP3000S30-0.020-02-0816-NA
Related LinksGP3000S30-0.0, GP3000S30-0.020-02-0816-NA Datasheet, Bergquist Distributor
GP3000S30-0.020-02-0816-NA Details Description
Related parts for GP3000S30-0.020-02-0816-NA
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf