| Internal Part Number | EIS-GP3000S30-0.060-02-0816-NA | |
| RoHS Information | Gap PAd 3000S30 Material Report | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | Gap Pad® 3000S30 | |
| Usage | Sheet | |
| Shape | Rectangle | |
| Outline | 406.40mm x 203.20mm | |
| Thickness | 0.060" (1.52mm) | |
| Material | Silicone Elastomer | |
| Adhesive | Tacky - Both Sides | |
| Backing, Carrier | Fiberglass | |
| Color | Blue | |
| Thermal Resistivity | - | |
| Thermal Conductivity | 3.0 W/m-K | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | GP3000S30-0.060-02-0816-NA | |
| Related Links | GP3000S30-0.0, GP3000S30-0.060-02-0816-NA Datasheet, Bergquist Distributor | |
 | 768163182G | RES ARRAY 8 RES 1.8K OHM 16SOIC | datasheet.pdf | |