Amphenol Industrial GP3101E-14S-6P
GP3101E-14S-6P picture photo
Mfg. Part Number
GP3101E-14S-6P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/PINS
Datasheet Download
GP3101E-14S-6P.pdf
Availability of GP3101E-14S-6P
QUANTITY
GP3101E-14S-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of GP3101E-14S-6P
Internal Part NumberEIS-GP3101E-14S-6P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP3101E-14S-6P
Related LinksGP3101E, GP3101E-14S-6P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GP3101E-14S-6P Details Description
Related parts for GP3101E-14S-6P
MOD PWR 5-FUNCTION 6A 4.8QC SCRW datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 150M OHM 10% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
ADPTR TINEL LOCK STR SHELL 10 datasheet.pdf
SCREWDRIVER ELECT HEX SCKT 1/4" datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT datasheet.pdf