Standex-Meder Electronics GP501152001
GP501152001 picture photo
Mfg. Part Number
GP501152001
Manufacturer
Product Category
Magnetic, Reed Switches
Brief Description
SENSOR REED SWITCH SPST
Datasheet Download
GP501152001.pdf
Availability of GP501152001
QUANTITY
GP501152001 Order Process
Ship out your order
Specifications of GP501152001
Internal Part NumberEIS-GP501152001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Liquid Level Sensing
Featured ProductReed Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyMagnetic, Reed Switches
SeriesGP501
PackagingBulk
TypeGlass Body
CircuitSPST-NO
Must Operate7 ~ 30AT
Must Release4 ~ 9AT
Switching Current (DC) (Max)500mA
Switching Voltage (DC) (Max)100V
Switching Power (Max)10VA
MagnetNot Specified
Mounting TypeNon-Standard (Axial)
Termination StyleAxial (2 Leads)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GP501152001
Related LinksGP501, GP501152001 Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
GP501152001 Details Description
Related parts for GP501152001
BATTERY PACK 7.2V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 4A QC datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIODE STD RECOVERY 95A DO-5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 250VAC datasheet.pdf