Global Power Technologies Group GPA015A120MN-ND
GPA015A120MN-ND picture photo
Mfg. Part Number
GPA015A120MN-ND
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 30A 212W TO3PN
Datasheet Download
GPA015A120MN-ND.pdf
Availability of GPA015A120MN-ND
QUANTITY
GPA015A120MN-ND Order Process
Ship out your order
Specifications of GPA015A120MN-ND
Internal Part NumberEIS-GPA015A120MN-ND
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT and Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)45A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 15A
Power - Max212W
Switching Energy1.61mJ (on), 530µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge210nC
Td (on/off) @ 25°C25ns/166ns
Test Condition600V, 15A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)320ns
Package / CaseTO-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPA015A120MN-ND
Related LinksGPA015A, GPA015A120MN-ND Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GPA015A120MN-ND Details Description
Related parts for GPA015A120MN-ND
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 3V datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P50 WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf