CW Industries GPB527A202BU
GPB527A202BU picture photo
Mfg. Part Number
GPB527A202BU
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V
Datasheet Download
GPB527A202BU.pdf
Availability of GPB527A202BU
QUANTITY
GPB527A202BU Order Process
Ship out your order
Specifications of GPB527A202BU
Internal Part NumberEIS-GPB527A202BU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIngress Protection (IP) Rated Sealed Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesGPB
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.20mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPB527A202BU
Related LinksGPB527, GPB527A202BU Datasheet, CW Industries Distributor
GPB527A202BU Details Description
Related parts for GPB527A202BU
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER FOR CLEANING datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 11POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
RJ45 OVERMOLDED PATCH CABLE CAT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.7V 4-USP datasheet.pdf