CW Industries GPB527B202BA
GPB527B202BA picture photo
Mfg. Part Number
GPB527B202BA
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 125V
Datasheet Download
GPB527B202BA.pdf
Availability of GPB527B202BA
QUANTITY
GPB527B202BA Order Process
Ship out your order
Specifications of GPB527B202BA
Internal Part NumberEIS-GPB527B202BA
TypeStandard
CircuitDPST
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapAmber
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.20mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPB527B202BA
Related LinksGPB527, GPB527B202BA Datasheet, CW Industries Distributor
GPB527B202BA Details Description
Related parts for GPB527B202BA
SW ROTARY 1P-12POS 2 DECK 28V datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.09"L X 6.29"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH QUAD MODULE W/ARROWS BK datasheet.pdf
INDICATOR PB RND AMBER 5V ILLUM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.8A TO277A datasheet.pdf