CW Industries GPB527B202BW
GPB527B202BW picture photo
Mfg. Part Number
GPB527B202BW
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 125V
Datasheet Download
GPB527B202BW.pdf
Availability of GPB527B202BW
QUANTITY
GPB527B202BW Order Process
Ship out your order
Specifications of GPB527B202BW
Internal Part NumberEIS-GPB527B202BW
TypeStandard
CircuitDPST
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.20mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPB527B202BW
Related LinksGPB527, GPB527B202BW Datasheet, CW Industries Distributor
GPB527B202BW Details Description
Related parts for GPB527B202BW
IC I2C 2:1 SELECTOR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 1CH 16DIP datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IGBT 1000V 85A 320W TO247AD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf