CW Industries GPB527C202BG
GPB527C202BG picture photo
Mfg. Part Number
GPB527C202BG
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 125V
Datasheet Download
GPB527C202BG.pdf
Availability of GPB527C202BG
QUANTITY
GPB527C202BG Order Process
Ship out your order
Specifications of GPB527C202BG
Internal Part NumberEIS-GPB527C202BG
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.20mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPB527C202BG
Related LinksGPB527, GPB527C202BG Datasheet, CW Industries Distributor
GPB527C202BG Details Description
Related parts for GPB527C202BG
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 120 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.4K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
FAN 24VDC 119X32MM IP68 TACH datasheet.pdf