CW Industries GPB527D202BB
GPB527D202BB picture photo
Mfg. Part Number
GPB527D202BB
Brief Description
SWITCH PUSH SPST 10A 125V
Datasheet Download
GPB527D202BB.pdf
Availability of GPB527D202BB
QUANTITY
GPB527D202BB Order Process
Ship out your order
Specifications of GPB527D202BB
Internal Part NumberEIS-GPB527D202BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIngress Protection (IP) Rated Sealed Switches
Featured ProductSealed Switches
TypeStandard
CircuitSPST
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC), 20A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC14V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 20.20mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPB527D202BB
Related LinksGPB527, GPB527D202BB Datasheet, CW Industries Distributor
GPB527D202BB Details Description
Related parts for GPB527D202BB
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 14000UF 175V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 36NH SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
50A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf