CW Industries GPB553A201BB
GPB553A201BB picture photo
Mfg. Part Number
GPB553A201BB
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 14V
Datasheet Download
GPB553A201BB.pdf
Availability of GPB553A201BB
QUANTITY
GPB553A201BB Order Process
Ship out your order
Specifications of GPB553A201BB
Internal Part NumberEIS-GPB553A201BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIngress Protection (IP) Rated Sealed Switches
Featured ProductGPB Series Pushbutton Switches
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC14V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life20,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPB553A201BB
Related LinksGPB553, GPB553A201BB Datasheet, CW Industries Distributor
GPB553A201BB Details Description
Related parts for GPB553A201BB
CONN HEADER 60POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
IC ALTIMETER I2C VERSION 8LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 100MA SC70 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RESL FINE SLIP REST WHT 12"X60' datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.18UF RADIAL datasheet.pdf