SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPC140-24G
GPC140-24G picture photo
Mfg. Part Number
GPC140-24G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 140W
Datasheet Download
GPC140-24G.pdf
Availability of GPC140-24G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPC140-24G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPC140-24G
Internal Part NumberEIS-GPC140-24G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.8A
Power (Watts)140W (160W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.50" W x 2.12" H (215.9mm x 114.3mm x 53.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max140W (160W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPC140-24G
GPC140-24G Details Description
Related parts for GPC140-24G
TAPE ELECTRICAL VINYL 3/4" WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 14-16AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
IC PPMU DUAL SPI 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf