SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPC140-28G
GPC140-28G picture photo
Mfg. Part Number
GPC140-28G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 140W
Datasheet Download
GPC140-28G.pdf
Availability of GPC140-28G
QUANTITY
GPC140-28G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPC140-28G
Internal Part NumberEIS-GPC140-28G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)140W (160W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.50" W x 2.12" H (215.9mm x 114.3mm x 53.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max140W (160W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPC140-28G
GPC140-28G Details Description
Related parts for GPC140-28G
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V datasheet.pdf
IGBT 600V 78A 370W D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 380MA 2.04 OHM datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 116A ISOTOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN SKT PLUG 7PIN SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 28POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT SKT datasheet.pdf
SUPERGRIP HEATSINK 29X29X17.5MM datasheet.pdf
GDT 470V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf