SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPC140-5G
GPC140-5G picture photo
Mfg. Part Number
GPC140-5G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 140W
Datasheet Download
GPC140-5G.pdf
Availability of GPC140-5G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPC140-5G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPC140-5G
Internal Part NumberEIS-GPC140-5G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts)140W (160W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.50" W x 2.12" H (215.9mm x 114.3mm x 53.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max140W (160W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPC140-5G
GPC140-5G Details Description
Related parts for GPC140-5G
JUMPER-H1502TR/A3048W/X 8" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-4POS ENCLD 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 15MULTIWATT datasheet.pdf
FIXED IND 10A 28 MOHM TH datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 12" X 66" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO41 datasheet.pdf