SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPC40-15G
GPC40-15G picture photo
Mfg. Part Number
GPC40-15G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Datasheet Download
GPC40-15G.pdf
Availability of GPC40-15G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPC40-15G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPC40-15G
Internal Part NumberEIS-GPC40-15G
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPC40
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts)40W (50W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max40W (50W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPC40-15G
GPC40-15G Details Description
Related parts for GPC40-15G
CLAMP PLASTIC COATED WHT .75" datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
MODULE POWER 60A 1600V BRIDGE datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DL MULT 20-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36V +/-24VOUT datasheet.pdf
CORD POWER MALE-OPEN END .5M datasheet.pdf
POWER LINE CHOKE 4X1.8MH 16A datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf