SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPC40-28G
GPC40-28G picture photo
Mfg. Part Number
GPC40-28G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 40W
Datasheet Download
GPC40-28G.pdf
Availability of GPC40-28G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPC40-28G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPC40-28G
Internal Part NumberEIS-GPC40-28G
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPC40
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.4A
Power (Watts)40W (50W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.28" H (127.0mm x 76.2mm x 32.5mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max40W (50W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPC40-28G
GPC40-28G Details Description
Related parts for GPC40-28G
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 115V datasheet.pdf
CONV DC/DC 33W 1.2-5.5VOUT 6A datasheet.pdf
ADAPTER FOR 280-CSP XC9500XL/XV datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
BLADE SLUG datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS H.D M R/A M3 datasheet.pdf