| Internal Part Number | EIS-GPEMI1.0-0.040-01-0816 | |
| Mfg Application Notes | Gap Pad Materials Application Note | |
| Product Training Modules | Gap Pad EMI 1.0 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | Gap Pad® EMI 1.0 | |
| Usage | Sheet | |
| Shape | Rectangle | |
| Outline | 406.40mm x 203.20mm | |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) | |
| Material | - | |
| Adhesive | Tacky - One Side | |
| Backing, Carrier | Fiberglass | |
| Color | Black | |
| Thermal Resistivity | - | |
| Thermal Conductivity | 1.0 W/m-K | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | GPEMI1.0-0.040-01-0816 | |
| Related Links | GPEMI1.0-0., GPEMI1.0-0.040-01-0816 Datasheet, Bergquist Distributor | |
 | 26922 | BLADE POZIDRIV SZ0/SZ1 4.72" | datasheet.pdf | |