SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPFC250-28
GPFC250-28 picture photo
Mfg. Part Number
GPFC250-28
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 250W
Datasheet Download
GPFC250-28.pdf
Availability of GPFC250-28
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPFC250-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPFC250-28
Internal Part NumberEIS-GPFC250-28
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPFC250
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)250W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.00" L x 5.00" W x 1.75" H (203.2mm x 127.0mm x 44.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPFC250-28
GPFC250-28 Details Description
Related parts for GPFC250-28
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM SOT5 datasheet.pdf
CONN MCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1250A 1000VAC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W DO204AL datasheet.pdf