SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPFC250-28G
GPFC250-28G picture photo
Mfg. Part Number
GPFC250-28G
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 180W
Datasheet Download
GPFC250-28G.pdf
Availability of GPFC250-28G
QUANTITY
GPFC250-28G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPFC250-28G
Internal Part NumberEIS-GPFC250-28G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPFC250
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)180W (250W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.00" L x 5.00" W x 1.75" H (203.2mm x 127.0mm x 44.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max180W (250W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPFC250-28G
GPFC250-28G Details Description
Related parts for GPFC250-28G
CONN HEADER RTANG 4POS .156 TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 3.5A DPAK datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.17A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SCREW M4 X 5 MM CHEESEHEAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LABEL COMPONENT datasheet.pdf
IC RF DSA 7BIT 50 OHM 32QFN datasheet.pdf
ATTENUATOR 3 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf
DOSA-SIP, 30A POL DC/DC Converters datasheet.pdf