SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPFC250-28G
GPFC250-28G picture photo
Mfg. Part Number
GPFC250-28G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 180W
Datasheet Download
GPFC250-28G.pdf
Availability of GPFC250-28G
QUANTITY
GPFC250-28G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPFC250-28G
Internal Part NumberEIS-GPFC250-28G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPFC250
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.5A
Power (Watts)180W (250W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.00" L x 5.00" W x 1.75" H (203.2mm x 127.0mm x 44.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max180W (250W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPFC250-28G
GPFC250-28G Details Description
Related parts for GPFC250-28G
CAP CER 16PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABL LATCH 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.01A 45 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
FIBER OPTIC RCVR 1.67V VERSATILE datasheet.pdf
RES 2.34M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2.54MM T/H datasheet.pdf