SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPM140-28
GPM140-28 picture photo
Mfg. Part Number
GPM140-28
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 140W
Datasheet Download
GPM140-28.pdf
Availability of GPM140-28
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPM140-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPM140-28
Internal Part NumberEIS-GPM140-28
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPM140
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)140W (160W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency65%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.50" W x 2.12" H (215.9mm x 114.3mm x 53.9mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max140W (160W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPM140-28
GPM140-28 Details Description
Related parts for GPM140-28
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 23POS datasheet.pdf
HEAT SINK LED BLACK BRIDGELUX datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DHVQFN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 22AWG 500' datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 149MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 25C P 8" WHT datasheet.pdf