Vishay Semiconductor/Diodes Division GPP15K-E3/54
GPP15K-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GPP15K-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AC
Datasheet Download
GPP15K-E3/54.pdf
Availability of GPP15K-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPP15K-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GPP15K-E3/54
Internal Part NumberEIS-GPP15K-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPP15K-E3/54
Related LinksGPP15K, GPP15K-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GPP15K-E3/54 Details Description
Related parts for GPP15K-E3/54
IC MPU XSCALE 400MHZ 544BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
60 PPR datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf