Laird Technologies IAS GPS1575P
GPS1575P picture photo
Mfg. Part Number
GPS1575P
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANT GPS 1.575GHZ 1.25" TNC MALE
Datasheet Download
GPS1575P.pdf
Availability of GPS1575P
QUANTITY
GPS1575P Order Process
Ship out your order
Specifications of GPS1575P
Internal Part NumberEIS-GPS1575P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (1 GHz ~ 2 GHz)
Frequency (Center/Band)1.575GHz
Frequency Range-
Antenna TypeDome
Number of Bands1
VSWR-
Return Loss-
Gain26dB
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, TNC
Ingress Protection-
Mounting TypePanel Mount
Height (Max)1.250" (31.75mm)
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPS1575P
Related LinksGPS1, GPS1575P Datasheet, Laird Technologies IAS Distributor
GPS1575P Details Description
Related parts for GPS1575P
TRANS NPN 400V 5A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 24V datasheet.pdf
LED MOONSTONE NEU WHITE TO252-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 46POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf