Laird Technologies IAS GPS1575P
GPS1575P picture photo
Mfg. Part Number
GPS1575P
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANT GPS 1.575GHZ 1.25" TNC MALE
Datasheet Download
GPS1575P.pdf
Availability of GPS1575P
QUANTITY
GPS1575P Order Process
Ship out your order
Specifications of GPS1575P
Internal Part NumberEIS-GPS1575P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (1 GHz ~ 2 GHz)
Frequency (Center/Band)1.575GHz
Frequency Range-
Antenna TypeDome
Number of Bands1
VSWR-
Return Loss-
Gain26dB
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, TNC
Ingress Protection-
Mounting TypePanel Mount
Height (Max)1.250" (31.75mm)
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPS1575P
Related LinksGPS1, GPS1575P Datasheet, Laird Technologies IAS Distributor
GPS1575P Details Description
Related parts for GPS1575P
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
FUSE MIDGET 1.6A 250V TIME-DELAY datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 640MA 727 MOHM datasheet.pdf
METRAL SHROUD 5X12 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V JB 0805 datasheet.pdf