| Internal Part Number | EIS-GPVOU-0.080-01-0816 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Gap Pad Materials Application Note | |
| RoHS Information | Gap Pad VO Material Report | |
| Featured Product | Gap Pad® VO Ultimate | |
| Shape | Rectangle | |
| Outline | 406.40mm x 203.20mm | |
| Thickness | 0.080" (2.03mm) | |
| Material | Silicone Elastomer | |
| Adhesive | Tacky - One Side | |
| Backing, Carrier | Fiberglass | |
| Color | Black, Gray | |
| Thermal Resistivity | - | |
| Thermal Conductivity | 1.3 W/m-K | |