Murata Electronics North America GQM1875C2E360GB12D
GQM1875C2E360GB12D picture photo
Mfg. Part Number
GQM1875C2E360GB12D
Brief Description
CAP CER 36PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
GQM1875C2E360GB12D.pdf
Availability of GQM1875C2E360GB12D
QUANTITY
GQM1875C2E360GB12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM1875C2E360GB12D
Internal Part NumberEIS-GQM1875C2E360GB12D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM1875C2E360GB12D
Related LinksGQM1875C2, GQM1875C2E360GB12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM1875C2E360GB12D Details Description
Related parts for GQM1875C2E360GB12D
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 2% 1W 0207 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHEET POLYESTER 19.1X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
FLEX SUPP. SHEET 240X240X0.05 datasheet.pdf
FIXED IND 260NH SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf