Murata Electronics North America GQM1875C2E8R2DB12D
GQM1875C2E8R2DB12D picture photo
Mfg. Part Number
GQM1875C2E8R2DB12D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
GQM1875C2E8R2DB12D.pdf
Availability of GQM1875C2E8R2DB12D
QUANTITY
GQM1875C2E8R2DB12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM1875C2E8R2DB12D
Internal Part NumberEIS-GQM1875C2E8R2DB12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM1875C2E8R2DB12D
Related LinksGQM1875C2, GQM1875C2E8R2DB12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM1875C2E8R2DB12D Details Description
Related parts for GQM1875C2E8R2DB12D
RES SMD 8.06K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 43V SNT-4A datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
16-WEB CLIENT BUNDLE datasheet.pdf
TERMINAL ZEI 16-2/1 AN BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf