Murata Electronics North America GQM1885C1H470GB01D
GQM1885C1H470GB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM1885C1H470GB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GQM1885C1H470GB01D.pdf
Availability of GQM1885C1H470GB01D
QUANTITY
GQM1885C1H470GB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM1885C1H470GB01D
Internal Part NumberEIS-GQM1885C1H470GB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM1885C1H470GB01D
Related LinksGQM1885C1, GQM1885C1H470GB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM1885C1H470GB01D Details Description
Related parts for GQM1885C1H470GB01D
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 26POS 2.54MM datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 16-SOIC N datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 8.3A 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M BLUE 2' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
IC PWM CTLR CURR MODE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 100W datasheet.pdf