Murata Electronics North America GQM1885C2A4R7BB01D
GQM1885C2A4R7BB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM1885C2A4R7BB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GQM1885C2A4R7BB01D.pdf
Availability of GQM1885C2A4R7BB01D
QUANTITY
GQM1885C2A4R7BB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM1885C2A4R7BB01D
Internal Part NumberEIS-GQM1885C2A4R7BB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM1885C2A4R7BB01D
Related LinksGQM1885C2, GQM1885C2A4R7BB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM1885C2A4R7BB01D Details Description
Related parts for GQM1885C2A4R7BB01D
FLEX CABLE - AFF13A/AF13/AFF13A datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 991 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM .047UF 2000VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf