Murata Electronics North America GQM2195C1H101JB01D
GQM2195C1H101JB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C1H101JB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C1H101JB01D.pdf
Availability of GQM2195C1H101JB01D
QUANTITY
GQM2195C1H101JB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C1H101JB01D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C1H101JB01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C1H101JB01D
Related LinksGQM2195C1, GQM2195C1H101JB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C1H101JB01D Details Description
Related parts for GQM2195C1H101JB01D
FIXED IND 330NH 100MA 750 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
PILOT LIGHT 5V LED RECTANG RED datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 11.5A 4.2 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf