Murata Electronics North America GQM2195C1H270JB01D
GQM2195C1H270JB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C1H270JB01D
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C1H270JB01D.pdf
Availability of GQM2195C1H270JB01D
QUANTITY
GQM2195C1H270JB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C1H270JB01D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C1H270JB01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C1H270JB01D
Related LinksGQM2195C1, GQM2195C1H270JB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C1H270JB01D Details Description
Related parts for GQM2195C1H270JB01D
MINITEK datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
WIRELESS DEVICENET MASTER UNIT datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-S300-RV24 CBL ASSY datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT PIN datasheet.pdf