Murata Electronics North America GQM2195C2A8R0DB01D
GQM2195C2A8R0DB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C2A8R0DB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C2A8R0DB01D.pdf
Availability of GQM2195C2A8R0DB01D
QUANTITY
GQM2195C2A8R0DB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C2A8R0DB01D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C2A8R0DB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C2A8R0DB01D
Related LinksGQM2195C2, GQM2195C2A8R0DB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C2A8R0DB01D Details Description
Related parts for GQM2195C2A8R0DB01D
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC RED 2/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
Connector Header 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf