Murata Electronics North America GQM2195C2E240GB12D
GQM2195C2E240GB12D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C2E240GB12D
Brief Description
CAP CER 24PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C2E240GB12D.pdf
Availability of GQM2195C2E240GB12D
QUANTITY
GQM2195C2E240GB12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C2E240GB12D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C2E240GB12D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C2E240GB12D
Related LinksGQM2195C2, GQM2195C2E240GB12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C2E240GB12D Details Description
Related parts for GQM2195C2E240GB12D
CAP CER 1.5PF 50V NPO 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.6A SOT89-3 datasheet.pdf