Murata Electronics North America GQM2195C2E430GB12D
GQM2195C2E430GB12D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C2E430GB12D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C2E430GB12D.pdf
Availability of GQM2195C2E430GB12D
QUANTITY
GQM2195C2E430GB12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C2E430GB12D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C2E430GB12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C2E430GB12D
Related LinksGQM2195C2, GQM2195C2E430GB12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C2E430GB12D Details Description
Related parts for GQM2195C2E430GB12D
FIXED IND 68UH 176MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2.5MM datasheet.pdf