Murata Electronics North America GQM2195C2E560FB12D
GQM2195C2E560FB12D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C2E560FB12D
Brief Description
CAP CER 56PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C2E560FB12D.pdf
Availability of GQM2195C2E560FB12D
QUANTITY
GQM2195C2E560FB12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C2E560FB12D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C2E560FB12D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C2E560FB12D
Related LinksGQM2195C2, GQM2195C2E560FB12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C2E560FB12D Details Description
Related parts for GQM2195C2E560FB12D
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 14LGA datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 6W datasheet.pdf
MICRO 51 F 36" RBW FLOAT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf