Murata Electronics North America GQM2195C2E5R6BB12J
GQM2195C2E5R6BB12J picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C2E5R6BB12J
Brief Description
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C2E5R6BB12J.pdf
Availability of GQM2195C2E5R6BB12J
QUANTITY
GQM2195C2E5R6BB12J Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C2E5R6BB12J
Internal Part NumberEIS-GQM2195C2E5R6BB12J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)