Murata Electronics North America GQM2195C2E8R0BB12D
GQM2195C2E8R0BB12D picture photo
Mfg. Part Number
GQM2195C2E8R0BB12D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
GQM2195C2E8R0BB12D.pdf
Availability of GQM2195C2E8R0BB12D
QUANTITY
GQM2195C2E8R0BB12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM2195C2E8R0BB12D
Internal Part NumberEIS-GQM2195C2E8R0BB12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM2195C2E8R0BB12D
Related LinksGQM2195C2, GQM2195C2E8R0BB12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM2195C2E8R0BB12D Details Description
Related parts for GQM2195C2E8R0BB12D
JUMPER-H9992TR/1852RD/X 10" datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SO datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 9.31M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA SOD723 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X5R 1206 datasheet.pdf