Murata Electronics North America GQM22M5C2H101JB01L
GQM22M5C2H101JB01L picture photo
Mfg. Part Number
GQM22M5C2H101JB01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
GQM22M5C2H101JB01L.pdf
Availability of GQM22M5C2H101JB01L
QUANTITY
GQM22M5C2H101JB01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM22M5C2H101JB01L
Internal Part NumberEIS-GQM22M5C2H101JB01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM22M5C2H101JB01L
Related LinksGQM22M5C2, GQM22M5C2H101JB01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM22M5C2H101JB01L Details Description
Related parts for GQM22M5C2H101JB01L
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 9.6V 2500MAH datasheet.pdf
IC DECODER/COUNTER 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 10V GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf