Murata Electronics North America GQM22M5C2H6R8DB01K
GQM22M5C2H6R8DB01K picture photo
Mfg. Part Number
GQM22M5C2H6R8DB01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
GQM22M5C2H6R8DB01K.pdf
Availability of GQM22M5C2H6R8DB01K
QUANTITY
GQM22M5C2H6R8DB01K Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM22M5C2H6R8DB01K
Internal Part NumberEIS-GQM22M5C2H6R8DB01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM22M5C2H6R8DB01K
Related LinksGQM22M5C2, GQM22M5C2H6R8DB01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM22M5C2H6R8DB01K Details Description
Related parts for GQM22M5C2H6R8DB01K
CONN ADAPT MS 162 PLUG-SMA JACK datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 500MM 12-24VDC datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39K OHM 5% 12W datasheet.pdf
SYRINGE MANUAL 50CC 125PC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.047UF RADIAL datasheet.pdf