Murata Electronics North America GQM22M5C2H8R2BB01L
GQM22M5C2H8R2BB01L picture photo
Mfg. Part Number
GQM22M5C2H8R2BB01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
GQM22M5C2H8R2BB01L.pdf
Availability of GQM22M5C2H8R2BB01L
QUANTITY
GQM22M5C2H8R2BB01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM22M5C2H8R2BB01L
Internal Part NumberEIS-GQM22M5C2H8R2BB01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM22M5C2H8R2BB01L
Related LinksGQM22M5C2, GQM22M5C2H8R2BB01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM22M5C2H8R2BB01L Details Description
Related parts for GQM22M5C2H8R2BB01L
RES SMD 294K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 36-75VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 15PF 16V NP0 0508 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 14.90MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 50A BLACK datasheet.pdf