Standex-Meder Electronics GR501101501
GR501101501 picture photo
Mfg. Part Number
GR501101501
Manufacturer
Product Category
Magnetic, Reed Switches
Brief Description
SENSOR REED SWITCH SPST
Datasheet Download
GR501101501.pdf
Availability of GR501101501
QUANTITY
GR501101501 Order Process
Ship out your order
Specifications of GR501101501
Internal Part NumberEIS-GR501101501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Liquid Level Sensing
Featured ProductReed Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyMagnetic, Reed Switches
SeriesGR501
PackagingBulk
TypeGlass Body
CircuitSPST-NO
Must Operate7 ~ 30AT
Must Release4 ~ 9AT
Switching Current (DC) (Max)500mA
Switching Voltage (DC) (Max)100V
Switching Power (Max)10VA
MagnetNot Specified
Mounting TypeNon-Standard (Axial)
Termination StyleAxial (2 Leads)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GR501101501
Related LinksGR501, GR501101501 Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
GR501101501 Details Description
Related parts for GR501101501
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH LSZH OM2+ 45M datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL NK datasheet.pdf
PROTECTIVE SHT 10/PKG datasheet.pdf
LED WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf